The winning design 2009 by Clara Pillitz, age 12, at Teddington School

See the other award winning entries below.

2009 Poster Design Competition Winners

Overall winner

Clara Pillitz (12 yrs – cat D) Teddington School

Category A (Under 5 years)
1st Place Annabel Gray (4 yrs) The Old Vicarage School
Runner-up Dominique Webb (4 yrs) Sunflower Montessori Twickenham
Runner-up Kai Berkhout (4 yrs) Sunflower Montessori Twickenham

Category B (5-7 years)
1st Place Niamh Reid-Smith (7 yrs) Stanley Junior School
Runner-up Sophie Fussell (7 yrs) The Old Vicarage School
Runner-up Zhara Sam-Alao (7 yrs) The Old Vicarage School

Highly Commended: Rory Fiddes (7 yrs) Stanley Junior School

Category C (8-11years)
1st Place Silja Von Woikowsky (11 yrs) The German School
Runner-up India Burton (11 yrs) Waldegrave School For Girls
Runner-up Tajuor Ibrahim (11 yrs) The German School

2 Highly Commended:
Ann-Sophie Slebos (11 yrs) The German School
Susannah Eley (8 yrs) St. Mary’S & St. Peter’s CofE Primary School

Category D (12-16 years)
1st Place and Overall Winner: Clara Pillitz (12 yrs) Teddington School
Runner-up Lea Virchow (13 yrs) The German School
Runner-up Annika Blum (12 yrs) The German School

Highly Commended: Zoe Ryan (14 yrs) Waldegrave School For Girls

2009 Poster Designs

.

1st Place . . .
. . . .
Category A (Under 5 yrs) Category B (5-7 yrs) Category C (8-11 yrs) Category D (12-16 yrs)
Annabel Gray, The Old Vicarage School Niamh Reid-Smith, Stanley Junior School Silja Von Woikowsky, The German School Clara Pillitz, Teddington School
. . . .
Runners-up . . .
. . . .
Category A (Under 5 yrs) Category B (5-7 yrs) Category C (8-11 yrs) Category D (12-16 yrs)
Dominique Webb, Sunflower Montessori Twickenham Sophie Fussell, The Old Vicarage School India Burton, Waldegrave School For Girls Lea Virchow, The German School
. . . .
Kai Berkhout, Sunflower Montessori Twickenham Zhara Sam-Alao, The Old Vicarage School Tajuor Ibrahim, The German School Annika Blum, The German School
. . . .
Highly Commended . . .
. . . .
Category A (Under 5 yrs) Category B (5-7 yrs) Category C (8-11 yrs) Category D (12-16 yrs)
Rory Fiddes, Stanley Junior School Ann-Sophie Slebos, The German School Zoe Ryan, Waldegrave School For Girls
. . . .
Susannah Eley, St. Mary’S & St. Peter’s CofE Primary School

2009 prizes

All award winners are invited to a tea party with the Mayor where they will receive their prizes. Parents, siblings and teachers are invited too.

Each of the four age category winners won a multi-tray wormery for their school and a luxury pack of art materials for themselves.

Every runner-up received a pack of art materials. All award winners also received a Borough of Bloom Certificate.